63. Ogólnopolski Konkurs
Filmów Niezależnych OKFA
im. prof. Henryka Kluby
1-4.06.2017


 

EDERLY

Tytułowe EDERLY to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater - Słow. Miasto i jego mieszkańcy osaczają bohatera. Pokusa, by uległ i wyzbył się swojej tożsamości, jest bardzo silna. Niezdecydowanie Słowa (w tej roli doskonały Mariusz Bonaszewski) niepokoi i bawi zarazem. Kto wygra w tej grze? Czy ktokolwiek może w niej wygrać?

 

EDERLY wyreżyserował Piotr Dumała - wybitny, ceniony i wielokrotnie nagradzany na całym świecie twórca animacji. To jego drugi film fabularny. Zdjęcia były realizowane na Mazurach, Śląsku oraz w okolicy Warszawy. Film można uznać za surrealistyczną komedię, przewrotny kryminał lub filozoficzny traktat o życiu. Nieoczywista fabuła została opowiedziana poprzez wysmakowane czarno-białe kadry, nawiązujące do stylistyki kina niemego. Całość dopełniają brawurowe kreacje aktorskie.

 

Odwrócenie najprostszego schematu było aktem założycielskim filmu. Cały pomysł wziął się stąd, że bohater przyjeżdża do miasteczka, gdzie biorą go za kogoś innego. Oczywiście może to wyjaśnić, ale jednak tego nie robi. Idzie w to, bo sam wątpi w swoją tożsamość, a inni w tę konfuzję trafiają. W tym momencie rozpoczyna się osobliwa gra balansująca na granicy realizmu. Chciałem, żeby bohater żył w dwóch równoległych światach, które są ze sobą za pan brat i zaczynają implikować pewne zdarzenia. Otwiera się cała gama zagadek. Tak jakby widz rozwiązywał krzyżówkę.(…) powiedziałbym, że to Kafka na wesoło.

 Piotr Dumała

 2016 – 41. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złoty Pazur – nagroda konkursu „Inne Spojrzenie”


 
1.06.2017 | 20.30 Bilety: 10 zł + film „Las, 4 rano” (seans łączony)

„Ederly” 2016, 87’, fabuła

scenariusz, reżyseria: Piotr Dumała

zdjęcia: Adam Sikora

obsada: Mariusz Bonaszewski, Piotr Skiba, Janusz Chabior, Aleksandra Popławska, Gabriela Muskała, Jerzy Płażewski, Andrzej Szeremeta, Piotr Bajor

Wydarzenia 63. OKFA

Patronat medialny

             
       

 

       
© 2017 Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby

ARCHIWUM OKFA__

 62. OKFA / 61. OKFA / 59-60. OKFA