63. Ogólnopolski Konkurs
Filmów Niezależnych OKFA
im. prof. Henryka Kluby
1-4.06.2017


 

JURY 63. OKFA

 

Krzysztof MAJCHRZAK - aktor, muzyk, pedagog. Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów filmowych i teatralnych, znany z licznych kreacji w filmach Jana Jakuba Kolskiego, Piotra Szulkina i Witolda Leszczyńskiego; również muzyk koncertujący z kwartetem jazzowym A-2, od kilku lat wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.

Studiował wokalistykę i pedagogikę w PWSM w Łodzi, później rozpoczął studia aktorskie w tamtejszej PWSFTViT, by ostatecznie dyplom zrobić w warszawskiej PWST w 1974 r. Po studiach, w latach 1974-1975 występował w Teatrze Narodowym, przez 16 kolejnych lat należał do zespołu warszawskiego Teatru Powszechnego, od 1991 r. aktor warszawskiego Teatru Studio. Debiutował jeszcze na studiach w 1970 r., a 9 lat później wystąpił w pierwszej głównej roli filmowej u Filipa Bajona w „Arii dla atlety”, która okazała się przełomem. Niezapomnianą kreację stworzył w „Konopielce” Witolda leszczyńskiego (1981). Z tym reżyserem spotkał się jeszcze na planie „Siekierezady” (1985). Druga połowa lat 90. To okres intensywnej i owocnej współpracy z Janem Jakubem Kolskim. Wyjątkowym momentem na jego artystycznej drodze było spotkanie z Davidem Lynchem przy filmie „Inland Empire” (2006), gdzie aktor wcielił się w postać fantoma.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Cudowne miejsce” 1994, „Historia kina w Popielawach” 1998, „Pornografia” 2003).

W 2016 r. zagrał główną rolę w filmie J.J. Kolskiego „Las 4 rano”, do którego także współtworzył scenariusz

Kuba CZEKAJ - debiut fabularny Kuby Czekaja „Baby Bump” został nagrodzony na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Ponadto zdobył wiele innych nagród i wyróżnień w Polsce i na świecie (m.in. OutFest w Los Angeles).

Kolejny film reżysera – „Królewicz Olch” wyróżniono nagrodą Młodego Jury podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2016. Amerykańska premiera filmu odbyła się podczas Festiwalu Slamdance w Park City, a europejska podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie. Podczas Berlinale 2017 scenariusz jego następnego filmu pt. „Sorry Polsko” uhonorowano „Baumi Script Development Award” - nagrodą upamiętniającą producenta Karla Baumgartnera.

Napisał scenariusz i wyreżyserował wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe: „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” oraz „Twist & Blood”.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 2010 roku oraz Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie w 2011 roku.

Bartosz M. KOWALSKI - absolwent szkoły filmowej EICAR w Paryżu oraz USC SCA w Los Angeles. Autor nagradzanych min. w Krakowie i Chicago filmów dokumentalnych „Moja Wola” i „Niepowstrzymani”. Zwycięzca konkursu scenariuszowego Script Pro 2014. Nominowany do Paszportów Polityki i nagrody Gildii Reżyserów Polskich. Jego debiutancki film fabularny „Plac zabaw” miał premierę na Festiwalu Filmowym w San Sebastian, wyróżniony został min. na festiwalach w Gdyni, Warszawie, Londynie czy Melbourne. Wielbiciel muzyki filmowej, przy swoich projektach współpracował z takimi kompozytorami jak Angelo Badalamenti czy Kristian Eidnes Andersen.

Łukasz MACIEJEWSKI - krytyk filmowy i teatralny, absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi (Nagroda Rektora I stopnia za wyjątkowe osiągnięcia pedagogiczne).

Członek Europejskiej Akademii Filmowej „EFA”, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych „Fipresci”, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.

Dyrektor programowy Festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie, kurator filmowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) w Krakowie.

Współpracownik kilkunastu czasopism, m.in. „Dziennika Gazety Prawnej”, „Teatru”, „Notatnika Teatralnego”. Ekspert telewizji HBO Europe oraz PISF, stały gość „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura.

Od 2010 roku zasiada w kapitule „Paszportów Polityki” w kategorii film, a od 2015 roku w kapitule nagrody im. Stefana Treugutta polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT dla twórcy Teatru TV. Juror kilkudziesięciu festiwali filmowych, m.in. w Montrealu, Karlovych Varach, Pogoricy, Agadirze, Skopje i Cottbus.

Laureat wielu wyróżnień dziennikarskich, m.in. statuetki „Uskrzydlonego", „Złotej Róży” za „nową jakość w filmowej krytyce” oraz „Dziennikarskiej Weny”.

Współautor kilkudziesięciu książek zbiorowych; autor tomu wywiadów „Przygoda myśli” (2009), "Wszystko jest lekko dziwne" wywiad-rzeka z Jarzym Radziwiłowiczem (2012), oraz bestsellerów: „Flirtując z życiem” - rozmowa z Danutą Stenką (2013), „Aktorki. Spotkania” (2012), „Aktorki. Portrety” (2015).

Jarek MARSZEWSKI - reżyser i scenarzysta. Studiował reżyserię na FAMU - Akademii Filmowej w Pradze, absolwent WRiTV UŚ w Katowicach oraz filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego etiudy krótkometrażowe i filmy zdobyły ponad 20 nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in.: „Berliner Tango” - Grand Prix na World Short Film Festival w Huy, Belgia, 1995, Grand Prix na Non Commercial Film Festival, Berlin, 1996; „Szczury” - Grand Prix na Short Film Festival Brnenska „16”, Brno, Czechy, 1993). Realizuje filmy fabularne, seriale (m.in.: „Komisja morderstw”, 2016), spektakle telewizyjne, opery („Aida”, Katar/Włochy dla TV Al Arabia, 2002; „Madame Butterfly”, RPA/Włochy dla TV SABC, 2000, „Czarodziejski flet”, Opera Podlaska, 2014). Jest laureatem nagrody za najlepszy debiut reżyserski na Troia International Film Festival w Setubal, Portugalia (2002) za film „Jutro Będzie Niebo” (film zdobył również nagrody dla najlepszego aktora na FPFF w Gdyni, 2001 oraz Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, 2001). Za scenariusz „Bikini Blue” otrzymał Grand Prix na ScriptPro 2015. „Bikini Blue” to jego drugi film fabularny.

 

Wydarzenia 63. OKFA

Patronat medialny

             
       

 

       
© 2017 Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby

ARCHIWUM OKFA__

 62. OKFA / 61. OKFA / 59-60. OKFA