[53. OKFA] 2007

"Przeżyłem coś niezwykle autentycznego" - powiedział Zbigniew Wichłacz - przewodniczący Jury OKFA, operator, wykładowca PWSFTviT w Łodzi.

To pozytywne doświadczenie było udziałem wielu naszych gości, którzy w tym roku wyjątkowo licznie przybyli do Konina na 53. Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich Imienia Prof. Henryka Kluby - 7-10 czerwca 2007 r.

Na Konkurs napłynęło 101 filmów, z których Komisja Kwalifikacyjna (Grażyna Gradoń - reżyser montażu filmowego, Witold Kon - Przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce, Andrzej Moś - reżyser, animator amatorskiego ruchu filmowego) wybrała 77 obrazów. Były wśród nich wysoko ocenione animacje i dokumenty, a także fabuły, które zdaniem jurorów wymagają rzetelnego warsztatu. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać omówień zaprezentowanych filmów.

Otrzymali także cenne wskazówki od kompetentnego grona jurorskiego, w którym zasiadały indywidualności polskiego świata filmowego: Zbigniew Wichłacz - profesor sztuki filmowej, operator, wykładowca Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi, od roku 2005 jego dziekan. Jest współautorem (autorem zdjęć, operatorem kamery, realizatorem) filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli teatralnych. Artur Więcek "Baron" - reżyser, scenarzysta, producent. Zrealizował pierwszą serię "Rozmów na koniec wieku", wyreżyserował "Historię filozofii po góralsku" wg ks. Tischnera, a także cykl dokumentalny "Archiwum polskich wydarzeń kulturalnych". Twórca "Anioła w Krakowie" (debiut fabularny) i "Zakochanego Anioła".
Stanisław Puls - członek Zarządu Światowej Unii Filmu Niezależnego UNICA, znakomity popularyzator polskiego kina niezależnego na świecie, reprezentuje Federację Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce.
Maciej Cuske - reżyser, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie, wybrana filmografia: "Ahoj", "Antykwariat", "Kuracja", "Elektryczka". Laureat wielu konkursów i festiwali filmowych.
Ponadto filmom przyglądało się Jury Młodych złożone z absolwentów filmoznawstwa, telewizji i kultury medialnej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu: Paulina Hempowicz, Natalia Niemczynowicz i Michał Kowalski. Przyznano wyróżnienia następującym filmom: "Idealna randka" Artura Zawiszy za błyskotliwy scenariusz zrealizowany w formie animacji plastelinowej; "Leon - Piotr, Piotr - Leon" Wojciecha Szwieca i Michała Gajdy za twórcze osadzenie historii w regionalnej tradycji; "American movie II" Arkadiusza i Radosława Roziewiczów za minimalizm formalny i zabawę popkulturowymi cytatami. Nagrodę Jury Młodych zdobył film "Bywa za późno" Filipa Grudziela za imponujący profesjonalizmem i artyzmem wykonania debiut.
W trosce o atrakcyjność festiwalu oraz rozwój umiejętności filmowców w tym roku po raz pierwszy zaproponowaliśmy im udział w Warsztatach Scenopisarskich.
Do ich poprowadzenia udało nam się pozyskać znakomitego specjalistę Sławomira Fabickiego. Ten scenarzysta i reżyser o uznanym dorobku w przemyślany i niezwykle interesujący sposób uczył konstruowania scenariusza, objaśniał jego rolę, posługując się licznymi przykładami, co świadczyło o szerokiej wiedzy i pasji. Ten punkt programu OKFA pozwolił na aktywne i twórcze uczestnictwo w imprezie nie tylko autorom filmów, ale także mieszkańcom regionu konińskiego zainteresowanym sztuką filmu.
Oprócz projekcji konkursowych pojawiły się również pokazy specjalne. Przed galą zaprezentowaliśmy film o Profesorze Henryku Klubie zrealizowany przez Katarzynę Tomicką - Telewizja Kino Polska pt. "Mistrz ballady filmowej". Natomiast w zaprzyjaźnionym Klubie Musztarda odbyły się projekcje najlepszych filmów z pięćdziesięciu edycji OKFA.

Tradycją OKFA są odwiedziny zagranicznych gości związanych ze światowym kinem niezależnym. W tym roku przyjechał do nas Fred Graber ze Szwajcarii: filmowiec-amator, twórca ok. 150 filmów (rysunkowych, fabularnych, historycznych i dokumentalnych). Godny podziwu był jego entuzjazm, z którym szczegółowo rejestrował festiwalowe życie we wszystkich jego aspektach. Obiecał, że zgromadzony materiał posłuży mu do opowiedzenia o OKFA w Szwajcarii. Ponownie gościliśmy zaprzyjaźnionego z festiwalem Rainera Hasselbartha - organizatora Festiwalu Filmowego "Otwarte okno" w Berlinie oraz Andreasa Lippitza - czynnego filmowca-amatora, laureata wielu nagród na międzynarodowych festiwalach.

Obok możliwości pogłębiania swojej wiedzy na temat filmu poprzez udział w warsztatach i projekcjach uczestnicy mieli także okazję do wspólnej zabawy i integracji. Kultowym elementem programu jest rejs stateczkiem po jeziorach konińskich. Wspólna kolacja, taniec, podziwianie pięknych widoków i niekończące się rozmowy - to wszystko składa się na niepowtarzalną atmosferę wieczoru spędzonego na stateczku "Dziwożona".
Innego rodzaju wrażeń dostarczył koncert "Mayne Teg" w wykonaniu Andre Ochodlo & The Jazzish Quintet. Na program składa się 13 utworów do tekstów siedmiu przedwojennych galicyjskich poetów piszących w jidysz. Autorem kompozycji łączących zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne elementy oraz zróżnicowanych, czerpiących z bogatych źródeł aranżacji jest Marek Czerniewicz.
Skupienie, refleksja i silne emocje towarzyszące temu recitalowi wprowadziły publiczność w aurę przejmującej opowieści o losach prześladowanych Żydów. Niewątpliwa w tym zasługa Andre Ochodlo - znakomitego interpretatora pieśni jidysz nazywanego "księciem poezji żydowskiej" oraz pięciu charyzmatycznych muzyków, którzy stworzyli profesjonalny spektakl na najwyższym poziomie.
Akcent muzyczny był obecny także na inauguracji OKFA. Zaprezentował się wówczas Mateusz Rychlewski z Konina, którego niebawem zobaczymy w koncercie Debiuty na 44. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Zwieńczeniem Konkursu jest uroczysta gala, podczas której odczytany zostaje werdykt Jury. To szczególny moment, kiedy jednocześnie radość z otrzymanych nagród łączy się ze swoistym smutkiem wynikającym z faktu, że to koniec kolejnego OKFA. Dziękując wszystkim wspaniałym uczestnikom i sympatykom festiwalu pozostajemy w nadziei na nie mniej udane spotkanie w przyszłym roku.
Do zobaczenia!

______________________
Protokół Jury 53.OKFA 2007

Protokół Jury Młodych 53. OKFA 2007