KOMISJA KWALIFIKACYJNA 63. OKFA

 

Grzegorz ZARICZNY – absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego dyplomowa fabuła „Nasza zima zła” zdobyła Nagrodę Specjalną Jury w konkursie Młode Kino Polskie na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Zrealizowaną w Szkole Wajdy dokumentalną „Marysiną polanę” nagradzano na festiwalach w Polsce i zagranicą. Kilkanaście nagród zdobył również wyprodukowany w Studiu Munka w ramach programu Pierwszy Dokument „Gwizdek” (m.in. Wielką Nagrodę Jury na Sundance 2013 w konkursie filmów krótkometrażowych). Laureat Talentu Trójki w kategorii Film i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa za rok 2012. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego 2014. Jego pełnometrażowy debiut „Fale” znalazł się w konkursie głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni 2016.

Aleksandra MACIUSZEK - reżyser filmów dokumentalnych i scenarzystka. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii w Escuela Internacional de Cine y Televisión de San Antonio de los Baños (EICTV) na Kubie. Pracowała w organizacjach pozarządowych i instytucjach kulturalnych w Polsce, Hiszpanii i Meksyku, głównie w obszarach związanych z prawami człowieka i wielokulturowością.  Jej film dyplomowy pt. „Sceny Sprzed”(„Escenas Previas” ) oraz jej pełnometrażowy dokument pt. „Casa Blanca” otrzymały szereg nagród na prestiżowych polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. Srebrny Smok, Złoty Lajkonik i Srebrny Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagrodę na San Sebastian Film Festival, nagrodę na Visions du Réel Film Festival, nagrody na Punto de Vista Film Festival, nagrody w Hawanie,  w Jihlavie, w Stambule oraz wiele innych). W 2016 założyła New Plot Films.  Obecnie pracuje nad debiutem fabularnym oraz nad wieloletnim projektem z pogranicza filmu dokumentalnego i antropologii wizualnej.

Witold KON - Przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych. Działa w niezależnym ruchu filmowym od 1982 r. Do 1989 r. Wiceprzewodniczący, później Przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce. W 1983 r. inicjator festiwalu filmowego dla najmłodszych twórców (obecna nazwa „Dozwolone do 21”). Dyrektor jego pierwszych dwunastu edycji. W 1997, 2003 oraz 2009 r. (Warszawa i Gdańsk) był Dyrektorem Światowych Festiwali Kina Niezależnego UNICA.

Wielokrotny członek jury festiwali krajowych i międzynarodowych. Prezes Fundacji CinemaArt oraz pomysłodawca i organizator festiwalu Grand Off – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.