„Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”


6 marca 2016 r., w dniu 90. urodzin Andrzeja Wajdy, Muzeum Kinematografii w Łodzi otworzyło wystawę „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”. To prezentacja twórczości reżysera przez plakaty wydane na całym świecie, którą można było oglądać do 30 maja 2016 r. Koniński festiwal OKFA, obok Wajda Studio w Warszawie, znalazł się na trasie tej ekspozycji, tym samym wpisując się w kalendarium obchodów 90. urodzin reżysera.

   

Zgromadzone w Muzeum Kinematografii plakaty, powstałe przy okazji kolejnych premier filmów Andrzeja Wajdy, dla pamiętających pierwsze projekcje mogą być okazją do wspomnień, a towarzysząc premierom filmów Wajdy w ponad 30 krajach, pokazują wielkie międzynarodowe zainteresowanie jego twórczością. Początek filmografii wyznacza film „Kanał” (1956), a pozycję reżysera ugruntowały kolejne reprezentowane przez plakaty realizacje: „Popiół i diament” (1958), „Lotna” (1959), „Niewinni czarodzieje” (1960), „ Popioły” (1965), „Wszystko na sprzedaż” (1968), „Polowanie na muchy” (1969), „Brzezina” (1970) . Szczególną rolę ogrywa kręcona we wnętrzach Muzeum Kinematografii  „Ziemia obiecana” (1974).  Potem powstały: „Człowiek z marmuru” (1976), „Panny z Wilka” (1979), „Korczak” (1980). Najnowsze filmy to „Katyń” (2007), „Tatarak” (2009) i „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013). Związane z tymi filmami plakaty stają się dokumentem dojrzewania i kolejnych przełomów w twórczości reżysera. Jednocześnie pokazują, jakim językiem wizualnym się posługiwano w czasie ich powstania. Na wystawie można zobaczyć np. francuskie plakaty kojarzące się z Nową Falą, włoskie inspirowane Nowym Realizmem, a także te z Wielkiej Brytanii korzystające z estetyki pop-artu. 


wystawy plenerowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Wystawa plenerowa „10 lat emocji” prezentuje w porządku alfabetycznym 70 wybranych, najczęściej nagradzanych polskich filmów z ostatniego 10-lecia: fabuł, dokumentów i animacji, które zostały dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ma przypomnieć dziesięć lat pełnych emocji, nagrody zdobyte przez filmowców i tytuły, które podbiły polską widownię. Przez dekadę istnienia PISF twórcy zrealizowali ze wsparciem Instytutu ponad 230 filmów fabularnych, blisko 360 dokumentalnych oraz 120 animacji.

Z kolei „Polskie drogi do Oscarów” to wystawa plenerowa, która powstała dla uczczenia ubiegłorocznego triumfu polskiego kina podczas gali oscarowej (Oscar w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny dla „Idy” Pawła Pawlikowskiego) oraz przypomnienia wcześniejszych nominacji i statuetek przyznanych polskim filmom i twórcom.

Patronat medialny