JURY 62. OKFA

Joanna Kos-Krauze

Reżyserka, scenarzystka i producentka. Współautorka obsypanych nagrodami „Papuszy”, „Placu Zbawiciela” i „Mojego Nikifora”. Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich, W latach 2006-2013 Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Andrzeja Munka oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Silesia Film Fund, Gdynia Film Fund i Euroimage w Strasburgu. Obecnie kończy prace nad filmem fabularnym „Ptaki śpiewają w Kigali” dotyczącym ludobójstwa w Rwandzie.Jacek Petrycki

Operator i realizator filmów fabularnych, dokumentalnych i teatrów telewizji. Absolwent PWSFTViT w Łodzi. Autor zdjęć do m.in. „Przesłuchania” R. Bugajskiego, „Amatora” K. Kieślowskiego, „Kobiety samotnej” i „Europy, Europy” A. Holland, „Boiska bezdomnych” K. Adamik, „Czarnego czwartku” A. Krauze, „89 mm od Europy” M. Łozińskiego oraz dokumentów laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego. Współpracownik BBC i Channel 4. Laureat nagrody BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu „The Betrayed” (1996 r.), w 2002 r. nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” za zdjęcia do filmu M. Malca „Człowiek wózków”. Członek jury wielu festiwali filmowych. Ekspert Polskiego Instytutu Filmowego.


  Krzysztof Majchrzak 

Aktor, muzyk, pedagog. Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów filmowych i teatralnych, znany z licznych kreacji w filmach Jana Jakuba Kolskiego, Piotra Szulkina i Witolda Leszczyńskiego; również muzyk koncertujący z kwartetem jazzowym A-2, od kilku lat wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.
Studiował wokalistykę i pedagogikę w PWSM w Łodzi, później rozpoczął studia aktorskie w tamtejszej PWSFTViT, by ostatecznie dyplom zrobić w warszawskiej PWST w 1974 r. Po studiach, w latach 1974-1975 występował w Teatrze Narodowym, przez 16 kolejnych lat należał do zespołu warszawskiego Teatru Powszechnego, od 1991 r. aktor warszawskiego Teatru Studio. Debiutował jeszcze na studiach w 1970 r., a 9 lat później wystąpił w pierwszej głównej roli filmowej u Filipa Bajona w „Arii dla atlety”, która okazała się przełomem. Niezapomnianą kreację stworzył w „Konopielce” Witolda leszczyńskiego (1981). Z tym reżyserem spotkał się jeszcze na planie „Siekierezady” (1985). Druga połowa lat 90. To okres intensywnej i owocnej współpracy z Janem Jakubem Kolskim. Wyjątkowym momentem na jego artystycznej drodze było spotkanie z Davidem Lynchem przy filmie „Inland Empire” (2006), gdzie aktor wcielił się w postać fantoma.
Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Cudowne miejsce” 1994, „Historia kina w Popielawach” 1998, „Pornografia” 2003).  Łukasz Maciejewski

Krytyk filmowy i teatralny, absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi (Nagroda Rektora I stopnia za wyjątkowe osiągnięcia pedagogiczne).
Członek Europejskiej Akademii Filmowej „EFA”, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych „Fipresci”, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.
Dyrektor programowy Festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie, kurator filmowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) w Krakowie.
Współpracownik kilkunastu czasopism, m.in. „Dziennika Gazety Prawnej”, „Teatru”, „Notatnika Teatralnego”. Ekspert telewizji HBO Europe oraz PISF, stały gość „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura.
Od 2010 roku zasiada w kapitule „Paszportów Polityki” w kategorii film, a od 2015 roku w kapitule nagrody im. Stefana Treugutta polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT dla twórcy Teatru TV. Juror kilkudziesięciu festiwali filmowych, m.in. w Montrealu, Karlovych Varach, Pogoricy, Agadirze, Skopje i Cottbus.
Laureat wielu wyróżnień dziennikarskich, m.in. statuetki „Uskrzydlonego", „Złotej Róży” za „nową jakość w filmowej krytyce” oraz „Dziennikarskiej Weny”.
Współautor kilkudziesięciu książek zbiorowych; autor tomu wywiadów „Przygoda myśli” (2009), "Wszystko jest lekko dziwne" wywiad-rzeka z Jarzym Radziwiłowiczem (2012), oraz bestsellerów: „Flirtując z życiem” - rozmowa z Danutą Stenką (2013), „Aktorki. Spotkania” (2012), „Aktorki. Portrety” (2015).Witold Kon

Przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych.
Działa w niezależnym ruchu filmowym od 1982 r. Do 1989 r. Wiceprzewodniczący, później Przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce. W 1983 r. inicjator festiwalu filmowego dla najmłodszych twórców (obecna nazwa „Dozwolone do 21”). Dyrektor jego pierwszych dwunastu edycji. W 1997, 2003 oraz 2009 r. (Warszawa i Gdańsk) był Dyrektorem Światowych Festiwali Kina Niezależnego UNICA.
Wielokrotny członek jury festiwali krajowych i międzynarodowych. Prezes Fundacji CinemaArt oraz pomysłodawca i organizator festiwalu Grand Off – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

Patronat medialny