Protokół Komisji kwalifikacyjnej

 

Protokół
Komisji Kwalifikacyjnej
61. OKFA - Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych
im. prof. Henryka Kluby

6-7 maja 2015 r. - Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

 

Komisja kwalifikacyjna 61. OKFA w składzie:
Tomasz Śliwiński – reżyser
Weronika Czołnowska – producent, kurator filmowy
Witold Kon – przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych
Paulina Pachulska - sekretarz
Ryszard Wojdak – koordynator ds. technicznych OKFA

Po obejrzeniu 144 filmów postanowiła zakwalifikować do konkursu głównego 43 z nich:

 

Kategoria film niezależny (10)

 „Sonda o mężczyznach”
autor/współautorzy: Mateusz Głowacki
klub filmowy/miejscowość: Brzeg Dolny
czas: 30’
rok produkcji: 2014
kategoria: film niezależny, dokumentalny

 

 „Vanitas”
autor/współautorzy: Kamila i Mirek Sosnowscy
klub filmowy/miejscowość: Kraków
czas: 7’10”
rok produkcji: 2014
kategoria: film niezależny, animowany, debiut

 

„Układ odniesienia, dokumentacja jako dzieło”
autor/współautorzy: Agnieszka Ewa Braun
klub filmowy/miejscowość: Wrocław
czas: 3’30’’
rok produkcji: 2013
kategoria: film niezależny, inny

 

 „Dzień dobry”
autor/współautorzy: Milena Dutkowska
klub filmowy/miejscowość: Zgierz
czas: 9’
rok produkcji: 2014
kategoria: film niezależny, fabularny, debiut

 

„The show must go on. Dying swans”
autor/współautorzy: Agnieszka Kobyłecka
klub filmowy/miejscowość: Reńska Wieś
czas: 3’7’’
rok produkcji: 2015
kategoria: film niezależny, animowany

 

 „Andradyt Hadujev”
autor/współautorzy: Łukasz Lenda, Joanna Urbaniec
klub filmowy/miejscowość: Kraków
czas: 5’5’’
rok produkcji: 2015
kategoria: film niezależny, fabularny

 

 „Mleczny brat”
autor/współautorzy: Vahram Mkhitaryan
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Wajdy w Warszawie
czas: 30’
rok produkcji: 2014
kategoria: film niezależny, fabularny

 

 „Superjednostka”
autor/współautorzy: Teresa Czepiec
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Wajdy w Warszawie
czas: 20’
rok produkcji: 2014
kategoria: film niezależny, dokumentalny

 

 „Kiedy będę ptakiem”
autor/współautorzy: Monika Pawluczuk
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Wajdy w Warszawie
czas: 28’
rok produkcji: 2013
kategoria: film niezależny, dokumentalny

 

 „Naturalni”
autor/współautorzy: Kristoffer Rus
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Wajdy w Warszawie
czas: 23’
rok produkcji: 2014
kategoria: film niezależny, fabularny

 

 

kategoria film amatorski (15)

„Fabryka”
autor/współautorzy: Sebastian Kwidziński, Marcin Roszczyniała
klub filmowy/miejscowość: Osie
czas: 16’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, animowany

 

 „Nocna zmiana”
autor/współautorzy: Piotr Pluta
klub filmowy/miejscowość: Lublin
czas: 4’13’’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, fabularny, debiut

 

 „Addio”
autor/współautorzy: Michał Stenzel
klub filmowy/miejscowość: Koszalin
czas: 8’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, fabularny

 

„Kemping”
autor/współautorzy: Krzysztof Jankowski
klub filmowy/miejscowość: Warszawa
czas: 20’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, fabularny

 

 „Kobieta roku”
autor/współautorzy: Jakub Czerny
klub filmowy/miejscowość: AKF „iks” w Mikołowie
czas: 7’
rok produkcji: 2015
kategoria: film amatorski, fabularny, debiut

 

 „Oddech przeszłości”
autor/współautorzy: Bartosz Świerczyński
klub filmowy/miejscowość: Karczewko
czas: 29’13’’
rok produkcji: 2015
kategoria: film amatorski, fabularny

 

 „Nas troje”
autor/współautorzy: Maciej Pestka
klub filmowy/miejscowość: Gdynia
czas: 8’52’’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, animowany

 

 „PULS filmu”
autor/współautorzy: Jacek Dworakowski
klub filmowy/miejscowość: Gdynia
czas: 19’33’’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, dokumentalny

 

 „Ostatnia wyspa”
autor/współautorzy: Daniel Zagórski
klub filmowy/miejscowość: Łódź
czas: 9’55’’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, animowany

 

 „Szczęśliwe dni”
autor/współautorzy: Stanisław Białoskórski
klub filmowy/miejscowość: Lubin
czas: 8’20’’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, fabularny

 

 „Irek”
autor/współautorzy: Wojciech Wikarek
klub filmowy/miejscowość: Zespół Realizatorów Video KWK „Piast” w Tychach
czas: 30’
rok produkcji: 2015
kategoria: film amatorski, dokumentalny

 

 „Szach”
autor/współautorzy: Szymon Ruczyński
klub filmowy/miejscowość: Białowieża
czas: 2’53’’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, animowany

 

 „Wąż morski”
autor/współautorzy: Szymon Ruczyński
klub filmowy/miejscowość: Białowieża
czas: 4’40’’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, animowany

 

 „Muszę sobie trampki kupić”
autor/współautorzy: Aleksandra Folczak
klub filmowy/miejscowość: ?
czas: 12’4’’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, dokumentalny

 

 „Michalina”
autor/współautorzy: Karolina Biesiacka
klub filmowy/miejscowość: Bydgoska Kronika Filmowa
czas: 4’50’’
rok produkcji: 2014
kategoria: film amatorski, dokumentalny, debiut

 

 

Kategoria film studencki (18)

 „Lato miłości”
autor/współautorzy: Marcin Filipowicz
klub filmowy/miejscowość: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
czas: 23’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

 „Nóż w wozie”
autor/współautorzy: Vita Drygas
klub filmowy/miejscowość: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
czas: 11’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, dokumentalny, debiut

 

 „Gównojady”
autor/współautorzy: Agata Wojcierowska
klub filmowy/miejscowość: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
czas: 17’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

 „W stronę”
autor/współautorzy: Alex Casianov
klub filmowy/miejscowość: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
czas: 18’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

„Zdarzyć się mogło, zdarzyć się musiało”
autor/współautorzy: Katarzyna Warzecha
klub filmowy/miejscowość: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
czas: 17’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

 „Źle nam z oczu patrzy”
autor/współautorzy: Arek Biedrzycki
klub filmowy/miejscowość: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
czas: 25’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

 „Jedyne wyjście”
autor/współautorzy: Piotr Domalewski
klub filmowy/miejscowość: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
czas: 19’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

 „Las cieni”
autor/współautorzy: Andrzej Cichocki
klub filmowy/miejscowość: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
czas: 14’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny, debiut

 

 „Larp”
autor/współautorzy: Kordian Kądziela
klub filmowy/miejscowość: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
czas: 27’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

 „Arena”
autor/współautorzy: Martin Rath
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 23’
rok produkcji: 2013
kategoria: film studencki, fabularny

 

„Szpila”
autor/współautorzy: Ewa Golis
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 30’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, dokumentalny

 

 „Niewidzialne”
autor/współautorzy: Zofia Pręgowska
klub filmowy/miejscowość: Warszawska Szkoła Filmowa
czas: 22’rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, dokumentalny, debiut

 

 „Błękitne drzewo”
autor/współautorzy: Anna Przybyłko
klub filmowy/miejscowość: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
czas: 6’
rok produkcji: 2013
kategoria: film studencki, animowany, debiut

 

 „To byłoby coś pięknego”
autor/współautorzy: Anna Morawiec
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 17’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, dokumentalny, debiut

 

 „Fragmenty”
autor/współautorzy: Agnieszka Woszczyńska
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 25’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

 „Trzeci pokój”
autor/współautorzy: Suk Hwa Hong
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 17’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

 „Thumbs up”
autor/współautorzy: Stefan Łazarski
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 30’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

 „Matka Ziemia”
autor/współautorzy: Piotr Złotorowicz
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 30’
rok produkcji: 2014
kategoria: film studencki, fabularny

 

Przed przystąpieniem do selekcji Komisja sprawdziła nadesłane filmy pod względem technicznym i formalnym. I tak do dalszej oceny nie dopuszczono filmów niespełniających warunków regulaminowych:

 – filmy przekraczające limit czasowy:

  • „Raj utracony”
  • „Joanna”

 - filmy wyprodukowane przed 2013 rokiem:

  • „Pozdrowienia od kolorowych”

 - filmy, które zostały zgłoszone po zamknięciu naboru:

  • „Gotowy z nami staniesz”
  • „Ostatni walc”
  • „Moja jaskółka”
  • „14:20”

 - filmy odrzucone ze względów technicznych:

  • „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić”

 

Komisja kwalifikacyjna stwierdza, że obejrzała 144 filmy i zgodnie z regulaminem 61. OKFA dokonała kwalifikacji w trzech kategoriach. Przede wszystkim za mocną stronę tegorocznego zestawu uznaje różnorodność tematyczną i gatunkową. Poruszane tematy (ich wielość) były przez autorów ujmowane zarówno globalnie, jak i lokalnie. To świadczy o dużym spektrum zainteresowań.

Komisja zachęca do eksplorowania otaczającej rzeczywistości, co pozwala na stworzenie autentycznej wypowiedzi filmowej. Do młodszych twórców amatorów komisja kieruje apel, aby wykazywali się dużą ostrożnością przy pracy nad fabułą – niezwykle trudnym gatunkiem, który wymaga nie tylko warsztatu, ale także świadomości i życiowego doświadczenia.  Może najpierw warto spróbować sił w dokumencie opartym na ciekawym temacie czy bohaterze. Komisja przestrzega jednocześnie przed pułapką reportażowego formatu, na którą narażeni są dokumentaliści – w tym względzie zaleca lekturę raczej wartościowych dokumentów festiwalowych niż produkcji telewizyjnych. Niestety, wciąż jednak widać duży wpływ stylistyki telewizyjnej - szczególnie dotkliwa jest serialowa konwencja obecna w produkcjach twórców amatorów, przed czym komisja przestrzega.

Komisja zaleca, aby twórcy przykładali większą wagę do dźwięku w swoich filmach – szczególnie w produkcjach amatorskich.

Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest pojawienie się wystylizowanych, spójnych obrazów, zrealizowanych z dużą dbałością o szczegóły.

Komisja kładzie nacisk, przyłączając się do postulatów selekcjonerów z lat ubiegłych, na scenariusz jako fundament, od którego twórcy powinni zaczynać pracę nad filmem. Wciąż wiele braków wynika z niedostatecznej uwagi poświęconej tej właśnie kwestii, która ma zasadnicze znaczenie w procesie twórczym.

Jak co roku cieszy udział młodych, ambitnych filmowców, którzy podejmują wyzwanie i konsekwentnie realizują swoją wizję.