JURY


    Krzysztof Majchrzak – aktor, muzyk, pedagog Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów filmowych i teatralnych, znany z licznych kreacji w filmach Jana Jakuba Kolskiego, Piotra Szulkina i Witolda Leszczyńskiego; również muzyk koncertujący z kwartetem jazzowym A-2, od kilku lat wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.
Studiował wokalistykę i pedagogikę w PWSM w Łodzi, później rozpoczął studia aktorskie w tamtejszej PWSFTViT, by ostatecznie dyplom zrobić w warszawskiej PWST w 1974 r. Po studiach, w latach 1974-1975 występował w Teatrze Narodowym, przez 16 kolejnych lat należał do zespołu warszawskiego Teatru Powszechnego, od 1991 r. aktor warszawskiego Teatru Studio. Debiutował jeszcze na studiach w 1970 r., a 9 lat później wystąpił w pierwszej głównej roli filmowej u Filipa Bajona w „Arii dla atlety”, która okazała się przełomem. Niezapomnianą kreację stworzył w „Konopielce” Witolda leszczyńskiego (1981). Z tym reżyserem spotkał się jeszcze na planie „Siekierezady” (1985). Druga połowa lat 90. To okres intensywnej i owocnej współpracy z Janem Jakubem Kolskim. Wyjątkowym momentem na jego artystycznej drodze było spotkanie z Davidem Lynchem przy filmie „Inland Empire” (2006), gdzie aktor wcielił się w postać fantoma.
Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Cudowne miejsce” 1994, „Historia kina w Popielawach” 1998, „Pornografia” 2003).
     
    Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi oraz w „Szkole Kina” przy Collegium Civitas w Warszawie.
Kurator filmowy „Małopolskiego Ogrodu Sztuki” w Krakowie.
Stały współpracownik kilkunastu czasopism m.in. „Teatru”, „Notatnika Teatralnego”, „Dziennika. Gazety Prawnej”, „Kwartalnika Filmowego”, oraz portalu Filmweb. Recenzent teatralny „Wprost” i „Gazety Krakowskiej”.
Ekspert telewizji HBO Europe oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, członek kapituły „Paszportów Polityki”, współpracownik TVP Info oraz TVP Polonia.
Kurator sekcji filmowej festiwalu „Isola Del Cinema” w Rzymie oraz festiwalu „Fonomo” w Bydgoszczy, moderator, juror i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów. Autor lub współautor kilkudziesięciu książek.
W 2012 r. opublikował wywiad-rzekę z Jerzym Radziwiłowiczem „Wszystko jest lekko dziwne” oraz zbiór esejów „Aktorki. Spotkania” poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiego kina i teatru. W 2013 r. „Flirtując z życiem” - wywiad-rzekę z Danutą Stenką (tytuł „Bestseller Empiku 2013” - nominacja). Laureat nagrody „Uskrzydlony” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej, „Złotej Róży 2012” za nową jakość w filmowej krytyce - prasowej i telewizyjnej, nominowany do tytułu „Człowieka Roku Małopolski” (2013) oraz laureat „Dziennikarskiej Weny” (2013).
     
    Tomasz Wasilewski (ur. 1980 r.) – reżyser, scenarzysta Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w łódzkiej PWSFTviT. Współpracował z firmą produkcyjną ZENTROPA INTERNATIONAL POLSKA przy filmie Larsa Von Triera „Antychryst” oraz „Kobieta, która pragnęła mężczyzny” Pera Fly; był asystentem Małgorzaty Szumowskiej przy „33 scenach z życia”.
Jest także reżyserem i scenarzystą krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Show jednego człowieka” oraz reżyserem, scenarzystą i kierownikiem produkcji krótkometrażowego filmu fabularnego „Nawiść”, w którym główną rolę zagrała Anna Seniuk (nagroda dla młodego, dobrze zapowiadającego się reżysera na Festiwalu Filmowym Felliniada w Warszawie w 2001 r.).
Jego debiut „W sypialni” (scenariusz i reżyseria) z 2012 r. został zauważony na ważnych festiwalach (Września, Koszalin, Toronto, Paryż, Mannheim-Heidelberg, Karlowe Wary), również za sprawą Katarzyny Herman, która za swą aktorską kreację otrzymała wiele nagród.
Drugi film fabularny „Płynące wieżowce” (2013 r.) był pokazywany na prestiżowym Tribeca Film Festiwal w Nowym Jorku, nagrodzony m.in. w konkursie „East of the West” na MFF w Karlowych Warach, na MFF „Nowe Horyzonty” (Nagroda Publiczności) czy Gdynia Film Festival (nagroda w kategorii Młody Talent Reżyserski).
     
    Witold Kon - Przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych.
Działa w niezależnym ruchu filmowym od 1982 r. Do 1989 r. Wiceprzewodniczący, później Przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce. W 1983 r. inicjator festiwalu filmowego dla najmłodszych twórców (obecna nazwa „Dozwolone do 21”). Dyrektor jego pierwszych dwunastu edycji. W 1997, 2003 oraz 2009 r. (Warszawa i Gdańsk) był Dyrektorem Światowych Festiwali Kina Niezależnego UNICA.
Wielokrotny członek jury festiwali krajowych i międzynarodowych. Prezes Fundacji CinemaArt oraz pomysłodawca i organizator Grand Off - Światowych Nagród Filmowych Niezależnych.


  

JURY MŁODYCH

 

Anna Czaplicka - od 2011 r. związana z Amatorskim Klubem Filmowym „Muza” w Koninie, gdzie zrealizowała swoje pierwsze produkcje. Laureatka XXV Wielkopolskich Porównań Filmowych. Rozpoczęła studia w Poznaniu czynnie poszukując nowych inspiracji.  
     
Anna Pordzik - od 2012 r. pisze dla portalu filmu niezależnego Filmowe Południe. Zasiadała w jury konkursu filmowego organizowanego przez ten portal. Uczestniczka wielu przeglądów kina spoza głównego nurtu, m.in. OKFA w Koninie, MFFN „Publicystyka” w Kędzierzynie-Koźlu oraz MFF Zoom Zbliżenia w Jeleniej Górze.  
     

Stanisław Białoskórski
- reżyser i scenarzysta niezależnych filmów krótkometrażowych, na co dzień student informatyki na Politechnice Wrocławskiej. Laureat wielu nagród, w tym Grand Prix 59. OKFA w kategorii film amatorski. Zrealizował m.in. „W białej kopercie” i „Cudowny dzień”. Jego dotychczasową filmografię zamykają ukończone w tym roku „Szczęśliwe dni”.