[57. OKFA] 2011

„Cenię człowieczą determinację w drodze do widza i żarliwość w badaniach. To potem funkcjonuje w postaci pięknej, serdecznej wypowiedzi, która trafia do serca. W tym sensie dla mnie nie ma opozycji pomiędzy tak zwanym zawodowstwem a amatorstwem” – tymi słowami podsumował 57. edycję OKFA – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby (16-19 czerwca) Krzysztof Majchrzak – członek Jury. Właśnie autentyzm wypowiedzi filmowej w obrazie Iwo Kondefera zatytułowanym „Wszystko” oraz animacji Agaty Prętki „Pozrozmawiaj z nim” ujął jurorów (prof. dr hab. Stefan Czyżewski – operator obrazu filmowego, wykładowca i prorektor PWSFTViT w Łodzi; Andrzej Kołodyński – doktor filmologii, krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika „Kino”; Stanisław Puls – członek zarządu Światowej Unii Filmu Niezależnego UNICA), którzy nagrodzili je Grand Prix kolejno w kategoriach: film niezależny oraz film studentów szkół filmowych. Werdykt potwierdził wnioski komisji kwalifikacyjnej, która z 183 nadesłanych prac wyłoniła 50. W tym roku wysoko oceniono filmy animowane zarówno pod względem tematycznym, jak i formalnym. Podkreślono również walory twórczości dokumentalistów, którzy „potrafili dostrzec i zarejestrować w przystępnej formie dokonujące się zmiany w polskim życiu społecznym oraz rodzimym obyczaju i mentalności rodaków, a ponadto znaleźć w swoim otoczeniu ciekawe postaci”. Twórcy, którzy przyjechali do Konina, mieli możliwość wzięcia udziału w omówieniach stanowiących niezbywalny element programu. Był to czas, kiedy jury komentowało wyemitowane filmy, udzielało wskazówek warsztatowych, co skutkowało okazją do wspólnej refleksji i otwierało pole do dyskusji, w jakiej miała szansę wziąć udział również zgromadzona publiczność. Propozycji, w które mogli zaangażować się mieszkańcy Konina, w tegorocznym programie nie brakowało. Jednym z bardziej istotnych i emocjonujących wydarzeń było spotkanie z Krzysztofem Majchrzakiem towarzyszące specjalnemu pokazowi filmu Jana Jakuba Kolskiego „Historia kina w Popielawach”. Aktor urzekł wszystkich swoją otwartością, życzliwością i erudycją. Podczas serdecznej rozmowy udało się nawiązać niewymuszony dialog, który jeszcze bardziej przybliżył postać artysty. Dopełnieniem tego wielowymiarowego portretu był muzyczny akcent. Gość dał się poznać również jako muzyk – jest pianistą w kwartecie jazzowym A-2.

Na uczestników czekało wiele atrakcji. Wśród nich nie sposób pominąć recitalu Edyty Geppert czy rejsu statkiem Dziwożona, który odbył się dzięki uprzejmości wieloletniego przyjaciela OKFA – firmy Artservis. W obiekcie festiwalowym przygotowano 3 wystawy okołofilmowe. „Cinema strangers” (Filmowi nieznajomi) to wystawa plakatów młodego, ekscentrycznego artysty Łukasza Schmidta. Złożyły się na nią prace, które w przewrotny i oryginalny sposób przetwarzają znane motywy z dzieł światowej kinematografii. Drugą propozycję stanowiła ekspozycja „Plakat: kino światowe w grafice polskiej” ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Ponadto można było zobaczyć pokonkursową wystawę plakatu 57. OKFA. Na ogłoszony przez CKiS konkurs na projekt plakatu napłynęło 40 prac z Zespołu Szkół Plastycznych w Kole. Nagrodzono pracę Pauliny Chwiałkowskiej, która towarzyszyła graficznej oprawie tegorocznej edycji. Działań poprzedzających festiwal było więcej. CKiS w Koninie zaproponowało uczniom szkół ponadgimnazjalnych wzięcie udziału w konkursie na recenzję filmową, będącym następstwem warsztatów krytyki filmowej poprowadzonych przez Andrzeja Kołodyńskiego. Rozstrzygnięcie obu konkursów miało miejsce podczas OKFA, dopełniając edukacyjnej misji, będącej priorytetem tego filmowego przedsięwzięcia.

Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce.
Współorganizator i miejsce Konkursu: DK „Oskard”.
Patronat artystyczny: PWSFTViT w Łodzi.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miejski w Koninie, Powiat Koniński.
Sponsorzy: Artservis, GoldKram – wyrób i sprzedaż biżuterii, Gościniec Stary Koń, INEA, hotel „Konin”.
Partnerzy: Konińska Fundacja Kultury, MBP w Koninie, WBPiCAK w Poznaniu, Filmowe Południe – portal filmu niezależnego.

Patronat medialny: miesięcznik Kino, TVP Kultura, Stopklatka.pl, TVP Poznań, Film&Tv Kamera, Radio Merkury, Głos Wielkopolski, Życie Konina, Telewizja Informacyjna Konin, Słupca, Turek, Przegląd Koniński, Radio Planeta FM, Kurier Koniński, Radio Konin, portal Konin 24 info, LM.pl – portal wielkopolski wschodniej, Młodzieżowy Konin.pl, www.tvkonin.pl.

 

______________________
Protokół Jury 57.OKFA 2011

Protokół Jury Młodych 57. OKFA 2011