[55. OKFA] 2009

Za nami kolejna edycja OKFA. Ten najstarszy poświęcony kinu niezależnemu Konkurs odbył się po raz 55. w dniach 28 - 31 maja 2009, w Koninie po raz 18.

Tego typu jubileusze zazwyczaj skłaniają z jednej strony do podsumowań, z drugiej do prognoz. Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby, czyli Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce, starają się zachować ideę OKFA, jej podstawowe cele, a jednocześnie rozwijać ją i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom środowiska. Konsekwencją takiej strategii było wprowadzenie zmiany w nazwie Konkursu poprzez zastąpienie przymiotnika "amatorski" słowem "niezależny". Tę modyfikację podyktowały względy związane z wizerunkiem medialnym przedsięwzięcia. Nadal jednak funkcjonuje skrótowiec OKFA zakorzeniony w świadomości filmowców-pasjonatów. A tych - jak pokazuje poziom tegorocznych prezentacji oraz frekwencja na festiwalu, nie brakuje. Laureaci rekrutują się spośród młodych roczników, co każe z ufnością spoglądać w przyszłość polskiego kina. Entuzjazm i zapał młodych filmowców idzie w parze z chęcią doskonalenia warsztatu, potrzebą pogłębiania wiedzy w dziedzinie filmu, a także z wrażliwością i wnikliwością spojrzenia. Te bowiem przymioty dostrzeżono w obrazie "Jutro..." nagrodzonego Grand Prix Bartosza Kruhlika z Lubska, w animacji "Mieszkańcy" Arkadiusza Zuba - zdobywcy I Nagrody Głównej, w filmie "Pomiędzy" Anny Kasperskiej i Michała Stenzla (II Nagroda Główna) i w "Podglądaczu" Adama Uryniaka (III Nagroda Główna).

Przewodniczący Jury - Filip Zylber (obok którego filmy oceniali Maria Zmarz-Koczanowicz - reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna. Ukończyła studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stworzyła dziesiątki filmów dokumentalnych i teatrów telewizji. Grażyna Gradoń - montażystka filmowa i teatralna, współpracująca m.in. z Marią Zmarz-Koczanowicz, Teresą Kotlarczyk, Filipem Bajonem, Maciejem Dejczerem, Michałem Kwiecińskim. Stanisław Puls - członek Zarządu Światowej Unii Filmu Niezależnego UNICA), podkreślając wysoki poziom artystyczny konkursowych obrazów, zwrócił także uwagę na wyjątkowo trafny wybór dokonany przez Komisję Kwalifikacyjną w składzie: Maciej Łukomski - operator, scenarzysta, fotografik, twórca filmów niezależnych, laureat OKFA, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Andrzej Kuśmider - reżyser, Hanna Kubacka-Kujawińska - filmoznawca CKiS w Koninie. Podczas tej wstępnej selekcji z 83 nadesłanych filmów wybrano 50. Na uroczystej gali nie zabrakło także werdyktu Jury Młodych (Paulina Hempowicz - absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza na kierunku filologia polska ze specjalnością: film i kultura audiowizualna. Program planner (twórca ramówki) w Viasat Broadcasting UK. Anna Tomaszewska - tegoroczna maturzystka, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, klasy o profilu europejskim. Absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia w Koninie - klasa skrzypiec. Cezary Gontkiewicz - student I roku informacji naukowej i bibliotekoznawstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie, członek Studenckiego Koła Naukowego "Wizja"), które - zgodnie z ideą obradowało niezależnie i przedstawiło własne typy.

Poza projekcjami konkursowymi przygotowaliśmy pokaz specjalny. "Kup teraz" to najnowsza komedia w reżyserii Piotra Matwiejczyka - młodego utalentowanego filmowca wywodzącego się z nurtu kina niezależnego. Obraz z 2008 roku powstał w oparciu o autorski scenariusz. Twórcy udało się zaprosić do współpracy znanych i lubianych aktorów: Marcina Dorocińskiego, Pawła Wawrzeckiego i Ewę Ziętek. Brawurowo zagrane postaci oraz dowcipne dialogi przypadły do gustu publiczności. Niezwykle ciekawe - ze względów poznawczych - okazało się spotkanie z niemieckim filmowcem Helmutem Ludwigiem. Twórca eksperymentalnych obrazów podróżniczych opowiadał o swoich pasjach, ilustrując je autorskim materiałem.

Programu dopełniły pozafilmowe atrakcje artystyczne. Można było zobaczyć spektakl "Listy Julii" - najnowszy projekt Katarzyny Groniec, która po raz kolejny potwierdziła swoje mistrzostwo w dziedzinie teatru piosenki. Klub Musztarda zaprosił na koncert Kumka Olik z cyklu Nowe Brzmienia MSTR poprzedzony występem konińskiej formacji "Out of Flow". Muzycznego akcentu nie zabrakło również podczas inauguracji wzbogaconej prezentacją "Young Klezmers Band" z Konina. Natomiast zupełnie inne - taneczne rytmy towarzyszyły uczestnikom podczas rejsu stateczkiem "Dziwożona" po konińskich jeziorach. Jej pokład stanowi niejako platformę towarzyską, gdzie następuje szeroko pojęta integracja. Zadzierzgnięte więzy można było pielęgnować na wieczorze gospodarzy. Wówczas przyjaciele OKFA zostali obdarowani statuetkami Piaścika (wykonanymi przez twórcę ludowego Piotra Staszaka). Swoje upominki - w przewrotny sposób nawiązujące do tradycji słowiańskiej - wręczyła też redakcja gazetki.Familiarną atmosferę współwytworzyły swoim śpiewem oraz dowcipnym komentarzem Panny z Turku, czyli Joanna Gogulska i Milena Chypś.

Wszystkim sympatykom OKFA serdecznie dziękujemy, że byliście z nami podczas tej edycji. Pamiętajcie, że my jesteśmy dla was. Do zobaczenia za rok!

______________________
Protokół Jury 55.OKFA 2009
Protokół Jury Młodych 55. OKFA 2009